Новата зала на Регионалната организация на евреите във Варна вече носи името на Валери Петров.
Тържеството уважи внучката на големия писател и поет Анна Хаджимишева с дъщеря си София. Подаръкът от семейството за новата зала бе портрет на Валери Петров.
Добромир Иван представя 15 български артисти и една легенда на германското изкуство - Йозеф Бойс. Експозицията Kunstwaffe ще бъде открита на 1 ноември в софийската галерия Hostgallery, съобщават организаторите.
В изложбата свои творби ще покажат Жоро Тушев, Iv Toshain, д-р Йово Панчев, Lina Bo, Д. Димов – Ротшилд, Стефан Петрунов, J.Pank, проф. Станислав Памукчиев, Диана Дафова, проф. Петер Цанев, Лиана Димитрова, Лили Сотирова, Ивайло Христов, Йозеф Бойс и Добромир Иван.
От екипа информират, че заедно с техните произведения публиката ще види и непоказвана до момента творба на легендарния творец и активист Йозеф Бойс със специално посвещение към неговия ученик – куратора на изложбата.„Kunstwaffe идва навреме и точно поставя акцент върху съвремието, върху многоликия живот и артистичната сцена – изкуството, като мощно средство за изразяване
Моноспектакъл „Пътят на сърцето“ по романа „Царица Елеонора Българска“ на Неда Антонова ще има премиера на 9 декември в камерната зала на театър „Сълза и смях“, съобщават организаторите.
Сценичната версия и режисурата са на Бойко Илиев. Моноспектакълът е с участието на Роси Русева. Музикалните картини са на Жоро Стоев.
В „Пътят на сърцето“ една майка се изправя срещу войната и търси синовете си, призовани като доброволци. „Чистата обич и всеотдайност, саможертвата я водят по пътя на сърцето. Наивност и хумор, типични за българското село се редуват с жестоката реалност. Героинята Куна Байрактарова среща на фронта Царица Елеонора Българска. Силата на саможертвата им се превръща в безмълвен героизъм. И всички заставаме срещу войната. Усмивките замръзват. Въпросите напират. Отговорите задушават. Защото всички сме майки
Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.
Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова.
Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq
Мисля, че в „Без крила“ показахме много повече, отколкото може да се види. Много е тънка линията между това дали ще направиш депресиращ или вдъхновяващ филм. В същото време, не е нужно да го правиш с типичните клишета, за да стане вдъхновяващ. Това казва актьорът Башар Рахал. Той е продуцент на биографичния разказ за параолимпийския световен шампион Михаил Христов и изпълнява една от ролите.
„Искахме да направим честен филм с актьори, които играят достатъчно добре, и никъде да не се чува грешна интонация или лош говор – за да може зрителят да наблюдава историята и да става съучастник в нея. Най-разсейващото нещо е да следиш една история и изведнъж да чуеш фалшиви хора, които говорят фалшиво, и играят представата за някакви герои. Идеята е да забравиш, че тези хора са актьори, което за мен е супер п
Торино&Пашата записаха песен с гръцкия певец Кириакос Георгиу. „Идеята да направим S’Agapao дойде спонтанно, след наше общо участие. Буквално се затворихме в една хотелска стая и след няколко часа имахме визия за песента“, разказва Павел Денов-Пашата.
По думите му S’Agapao е вдъхновена от вечни житейски теми, с нееднозначни отговори. Гръцкият текст създават Кириакос Георгиу и Никос Хатсиапостолис, а българските думи пишат Димитър Марианов, Тодор Димитров-Торино и Павел Денов- Пашата.
S’Agapao е по музика на Димитър Марианов, Иван Тишев-Tish3V, Торино и Пашата и Кириакос Георгиу, а аранжиментът на Леонидас Цицас.
Кристиян Русев е режисьорът на видеото, в ко
Анна Хаджимишева каза, че когато е била дете, дядо й е чел своите приказки, но по-често й е разказвал. Тя изрази съжаление, че твърде често той си е измислял приказки на момента, но така и не ги е записал, за да ги съхрани.
Пред събралите се Хаджимишева благодари, че организацията пази спомена за дядо й и подчерта, че той е обичал много Варна, защото като дете е изкарвал летата си край морето. По думите й творецът е успял да предаде тази любов към морската шир и на внуците си. Хаджимишева изрази надежда, че новата зала на Регионалната еврейска организация ще се превърне в културно пространство, което ще бъде домакин на много събития, както и на празнични срещи на общността.
Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.
Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.
„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа.
По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.
Сред участниците в акцията са какт
Майстори от страната представят продукция в Седемнадесетата традиционна занаятчийска среща „Живата традиция“ в Нова Загора, съобщиха от Община Нова Загора, които са организатори на изложението, заедно с фирма „Експоконтакт“.
От 9 до 14 октомври на централната пешеходна алея в града са разположени щандовете на гостуващите майстори от различни краища на България, които показват своите занаятчийски умения в дърворезбата, керамиката, грънчарството, бижутерството, стъклописа и др.
В рамките на изложението няколко вечери Община Нова Загора организира ателиета на открито и демонстрационни техники на грънчарство, тъкачество, свещолеене, дърворезба, декориране на керамични съдове и др.
Целта е занаятчиите от различни етнографски райони да покажат своите умения, популяризирайки и съхранявайки жив интереса към българските традиции и занаяти.
<
Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра.
"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.
Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември.
Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков
Васил Петров започва турне, което ще обхване България и Северна Македония. Той ще представяйки джаз интерпретации на коледни класики, съобщават от екипа на изпълнителя.
Първият концерт е на 15 декември в Стара Загора, заедно оркестъра на местната операта, с маестро Владимир Бошнаков. Гост е пианистът Ангел Заберски, концертмайстор – Паулина Захариева.
На 16 декември в Крива Паланка и на 18 декември в Струмица, Васил Петров ще гостува с Врачанската филхармония, с маестро Христо Павлов. Гости са цигуларката Зорница Иларионова и сопраното Таня Лазарова.
На 17 декември е концертът в Димитровград, а на 19 декември – в Пловдив. На 25 декември Петров гостува на коледно матине в Националния музикален театър
Новата анимация по познатата от 1994 година история за "Цар Лъв" - "Муфаса: Цар Лъв", започна с висок зрителски интерес първия си уикенд у нас, сочат обобщените данни от киносалоните.
Историята, в която Муфаса и Така се сприятеляват и започват своето смело пътешествие, е гледана от 34 231 зрители и има постъпления от 479 022 лева от билети.
На второ място е българската комедия "Почивката", позната и като "Бай Иван 3". За трите седмици в кината съвместната почивка на Георги и Никол, Спаска и бай Иван, Мечо и Марулка заедно с влогърките Ивана и Каралайн, е видяна вече от 100 729 зрители и отчита 1 261 050 лева приходи.
Трето място заема анимацията "Смелата Ваяна 2". Митичното пътуване на позната от първия филм от 2016 година Ваяна сред моретата на Океания, където се сблъсква с древни загадки и същества, е по екраните вече месец. За това време е гледана 81 646 зри